تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://planetdl.ir


/post/archive/1389/5
/post/archive/1389/4
/post/archive/1389/3
/post/archive/1389/2
/post/archive/1389/1
/post/archive/1388/12
/post/archive/1388/11
/post/archive/1388/10
/post/archive/1388/8
/post/archive/1388/7
/post/archive/1388/6
/post/archive/1388/5
عنوان :شایعه بزرگ تاریخ وب !
متن :

http://www.findinvis.com/pic/Line/j17a.gif

 

صدها سال است كه انسان ها به پخش شایعه می پردازند . در بعضی موارد برای اهداف خاص و در موارد دیگر تنها برای شوخی و سرگرمی . در سال های اخیر با گسترش اینترنت و به خصوص انفجار اشتراك اطلاعات با وب 2 و ابزارهایی مثل یوتیوب و توییتر پخش شایعه و قابل باور كردن آن بسیار آسان تر شده است .

در این مطلب به 10 شایعه بزرگ تاریخ وب كه خیلی ها در سراسر جهان آن ها را باور كرده بودند می پردازیم .

1 – هیولای مونتاك (2008)

در جولای سال 2008 انتشار مقاله ای در روزنامه محلی مونتاك واقع در نیویورك به همراه یك عكس منجر به پخش شایعه هیولای مونتاك شد . در این مقاله جنازه موجودی عجیب و ترسناك نشان داده می شد كه به گفته این روزنامه در سواحل مونتاك پیدا شده بود . نكته جالب اینجاست كه اگر چه صحت این موضوع هیچ وقت تایید نشد ، اما هیچ خبر و اطلاعیه ای هم در نفی آن منتشر نشد و هنوز هم هیچ كس نمی داند كه آیا این موجود ترسناك واقعاً وجود داشته و در این صورت چه اسمی می توان برای آن گذاشت ؟ یك راكون ؟ یك لاك پشت دریایی بدون لاك ؟ یا یك سگ بوكسور !

2- – چگونه آیپادتان را با یك پیاز شارژ كنید (2007)

hmiracle.gif

یكی از خنده دار ترین شوخی های وبی را سایت Household Hacker پخش كرده است . این سایت فیلمی را در یوتیوب منتشر كرد كه نشان می داد چطور می توان یك دستگاه آی پاد را تنها با یك پیاز شارژ كرد ! نكته جالب این بود كه آنقدر در این ویدیو دلایل علمی و منطقی برای این موضوع بیان می شود كه در نگاه اول كاملاً باور پذیر است و به همین دلیل بود كه این آموزش در ده ها روزنامه به چاپ رسید و كلی از ملت آیپاد هایشان را به پیاز وصل كردند . اما بعد از گذشته یك هفته این سایت نوشت : سر كار بودی داداش!

لینك ویدیو در یوتیوب ( می دانید كه یوتیوب چیز شده است )
 

3 – پری شهر دربی (2006)

Dan Baines انگلیسی به عنوان دروغ اول آوریل سال 2006 در سایتش نوشت كه توانسته لاشه یك پری را پیدا كند و حاضر است كه آن را در eBay به فروش برساند . ظاهراً پری قلابی Dan زیادی خوب ساخته شده بود ، چون سایتش به راحتی 20000 ویزیتور پیدا كرد و حتی بعد از اینكه اعلام شد این پری قلابی است Dan ایمیل هایی دریافت می كرد مبنی بر اینكه بهتر است قبل از اینكه نفرین پری او را بگیرد جنازه اش را طی مراسمی به خاك بسپارد !

4- دختر 15 ساله یوتیوب (2006)

hmiracle.gif

در سال 2006 دختری به ظاهر 15 ساله شروع به انتشار سری ویدیوهایی كرد كه در آنها خیلی ساده درد و دل و از زندگی سختش با والدینی با عقاید عجیب و غریب مذهبی تعریف می كرد . این سری ویدیوها ناگهان به شدت محبوب شدند و با اینكه 2 ماه بعد معلوم شد كه ساختی و دارای فیلمنامه هستند و حتی اسم بازگیر نوجوان هم معلوم شد ( جسیكا رز )  تا اواخر سال 2008 همچنان جزو پر بازدید های یوتیوب باقی ماندند .

لینك كانال مخصوص این سری ویدیو در یوتیوب

5- تلویزیون گوگل (2007)

 

شایعه تاسیس تلویزیون گوگل سال هاست كه بگوش می رسد . بنابرین تعجبی نداشت كه وقتی مارك اریكسون باهوش ویدیویی بسیار خوش ساخت به نام چطوری به سرویس بتای تلوزیون گوگل دسترسی پیدا كنیم منتشر كرد ، ملت موبه مو آموزش او را اجرا كردند و البته به باقالی ها راهنمایی شدند ! با وجود اینكه تلویزیون گوگل وجود خارجی ندارد ، ولی سایتی به نام HULU ساخته شد كه بطور شگفت آوری به ویدیوی منتشر شده توسط مارك شبیه است .

لینك ویدیو در یوتیوب
 

6- بیل گیتس به شما همینطوری پول می دهد ( 2007 )

hbrain.gif

این درست است كه بیل گیتس از طریق كمپانی بیل و ملیندا گیتس در سراسر جهان به مردم كمك رسانی و كار های خیریه انجام می دهد ، اما شایعه ای كه در صورت فوروارد كردن یك سری ایمیل مربوط به مایكروسافت به حساب شما پول واریز می شود به هیچ وجه صحت نداشت . ماجرا از این قرار بود كه ایمیل هایی به دست ملت می رسید كه مایكروسافت و Aol در حال تست یك برنامه جدید ردیابی ایمیل هستند و به حساب كسانی كه این ایمیل را به دوستانشان فوروارد كنند بسته به تعداد فوروارد پول واریز می كند . جالب اینكه ماجرا هنوز هم ادامه دارد و عده ای همچنان مشغول فوروارد كردن این ایمیل هستند !

7 – عنكبوت های غول پیكر در عراق (2004 )

hamazing.gif

این ماجرا هم از طریق یك ایمیل شروع شد . به این ترتیب كه در آن از مردم خواسته می شد كه برای سربازان آمریكایی در عراق دست به دعا بردارند . نه بخاطر اینكه جنگ خطرناك است یا آنها از خانوادشان دور هستند بلكه بخاطر عنكبوت های غول پیكر ماقبل تاریخ كه در بیابان های عراق به سربازان حمله می كنند . این شایه البته به صورت خیلی محدودتر در جنگ اول خلیج فارس در سال 1993 ساخت شده بود كه در آن بیان می شد كه این عنكبوت ها 25 مایل در ساعت سرعت دارند. می توانند 10 ها متر در هوا بپرند و می توانند تا 10 اینچ طول داشته باشند.
ماجرا از آنجا قابل باور شد كه همراه این ایمیل عكسی هم بود كه سربازی را در حالی كه یكی از این عنكبوت ها را در دست داشت نشان می داد. جالبتر اینكه این عنكبوت ها واقعاً وجود دارند اما نه به بزرگی و وحشتناكی كه در عكس نشان داده می شد .بلكه این زاویه خاص عكس بود كه عنكبوت زبان بسته را اینقدر ترسناك نشان می داد !

8- سگ هركولی (2007)

در سال 2007 عكسی منتشر شد كه در آن سگی به اسم هركول ، با وزنی مادل 282 پوند و اندازه ای تقریباً برابر یك اسب نشان داده می شد . گرچه این عكس فوتوشاپی بود اما جالب اینكه قبلاً سگی به همین نام به عنوان بزرگترین سگ جهان معرفی شده بود و همین باعث باور پذیر شدن عكس شد. اما بطور مسلم این هركول ، اون هركول نبود !

9- جنازه بزرگ پا (2008)

سال گذشته 2 شایعه پران ! حرفه ای كفرانس مطبوعاتی به راه انداختند و در آن عكسی از جنازه یك بزرگ پا نشان دادند . شدت پخش این شایعه و عكس در سطح وب به قدری بود كه حتی شبكه CNN هم به آن پوشش خبری داد . یك علاقه مند ساده هم 50000 دلار برای خرید این بزرگ پا به شایعه پراكنان پرداخت و تنها بسته بزرگی از یخ دریافت كرد . یكی از دو شایعه پران كه پلیس بود از كار اخراج و نفر دیگر هم دادگاهی شد !

10 – نسخه وطنی : دختری كه به كانگورو تبدیل شد (1386)

hmiracle.gif

اما در نسخه وطنی پخش شایعه وبی ، حدودا 2 سال پیش بود كه هرچه سایت پربازدید دارای لینكدونی و حتی چند سایت خبری معتبر ، خبر و عكسی را منتشر كردند مبنی بر اینكه دختر هلندی كه برای لجبازی با مادر مسلمانش به قرآن او اهانت كرده بود بلافاصله آتش گرفته و به موجودی عجیب شبیه كانگورو تبدیل شده و در حال حاضر در بیمارستانی در هلند بستری است !
بحث راجع به این ماجرا در فروم ها و حتی محافل غیر مجازی به شدت بالا گرفته بود تا اینكه در نهایت معلوم شد موجود نشان داده شده در این عكس ، مجسمه ایست كه در یك نمایشگاه هنرهای تجسمی در هلند نگهداری می شود .