تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://planetdl.ir


/post/archive/1389/5
/post/archive/1389/4
/post/archive/1389/3
/post/archive/1389/2
/post/archive/1389/1
/post/archive/1388/12
/post/archive/1388/11
/post/archive/1388/10
/post/archive/1388/8
/post/archive/1388/7
/post/archive/1388/6
/post/archive/1388/5
عنوان :نقد و بررسی بازی Split\Second
متن :
در ابتدا باید بگویم split/second یک بازی کاملا ورای تصور یک گیمر است ، جذابیتی که درون این بازی نهفته است همان چیزی ست که تمام عاشقان بازی های ریسینگ به دنبال آن هستند . کمپانی Black Rock سعی کرده که بازی از هر لحاظ نسبت به بازی هایی با سبک مشابه ، تفاوت داشته باشد ، این تفاوت چه از نظر گیم پلی و چه از نظر سبک ، این ذهنیت را در شما به وجود می آورد که آیا این بازی میتواند طعم یک بورنات دیگر را برای شما به ارمغان بیاورد ! . كارگردان های هالیوودی كه پولشون از پارو بالا میره هم از این سبك استفاده های مختلفی می كنند و هم از سكانس های پر سرعت همراه با انفجار و خارج از كنترل شدن ماشین ها رو بوجود می آورند. این تعاریف در رابطه با عنوان جدید استدیو Black Rock یعنی Split/Second Velocity نیز صادق است. البته در این بازی با چیز هایی فراتر از انفجار های معمولی روبرو هستیم از جمله آنها میتوان به از كنترل خارج شدن خطوط دریایی, تصادفات و برخورد های هواپیما ها و همچنین سقوط برج های و ... اشاره كرد .

برا بقیش برین بقیش

 
 گرفیک بازی را نمیتوان از مزیت های این بازی دانست ، اما در نوع خودش قابل قبول است . در بازی به تمامی جزئیات به صورت دقیق توجه شده است . محیط اطراف از قبیل فرودگاه ها ، بندر گاه ها ، زیرگذرها و... ، واقعی جلوه میکند و این حس را درشما به وجود میاورد که واقعا در چنین محیطی قرار دارید . نورپردازی و شفافیت نیز نقش بزرگی را ایفا میکنند ، زیرا با نبود کیلومتر شمار در بازی ، باید این حس به گیمر القا شود که لحظه به لحظه بر سرعت شما افزوده میشود که این امر با گذشت سریع محیط و نورپردازی زیرکانه به خوبی توانست جای این کیلومتر شمار را در بازی پر کند . اما مطلبی که یکی از ویژگی های بارز این بازی محسوب میشود ، تخریب پذیری بالا و همه گونه در بازی است ، شما اگر به وسیله ماشینتان, به هر جیزی در محیط ضربه بزنید ، آن شئی قابل تخریب است و و به صورت طبیعی نابود میشود ، حتی چیزی های کوچکی مانند : تکه چوبی در وسط جاده ، مصالح ساختمانی و ... ، اما در کنار این تخریب پذیری بالا نکته ای منفی جلوه گر میشد ، تخریب نپذیرفتن ماشین ها در طول مسابقات . شما اگر ضربه ای محکم به ماشین رقیبتان بزنید و یا با یکی از جدوال و دیوار ها برخورد کنید روی ماشین هیچ تاثیری ندارد و صحیح و سالم میماند اما با برخوردی خیلی محکم به سد های مذکور ماشین نابود شده و پس از چند ثانیه عقب افتادن از دیگر رقبا شما را به مسابقه باز میگرداند !
 
 
 داستانی را كه Split Second ازش پیروی میكند ( البته نمیشه گفت داستان ! ) خیلی ساده و راحت به نظر میرسد و به سرعت می توانید با آن آشنا شوید . در بازی سعی شده است تا مسابقات در یك برنامه تلویزیونی خیالی گرد آوری شوند كه شامل 12 اپیزود مختلف است و هر اپیزود دارای مسابقات جذابی است. موفقیت در این مسابقات باعث میشود كه ماشین های جدیدی بدست آورید و بطور كلی هدف شما از جمع كردن Credit ها باز كردن مسابقه ای به نام Elite Race است كه باید در آن یكی از مقام های 1.2.3 را بدست آورید تا وارد اپیزود بعدی شوید.
 
 نكته جالب توجه در این بازی این است كه شما هیچ آپگریدی را نمی توانید برای ماشینتان انجام و یا سرعت آن رو با وسایلی ( مانند نیترو ) افزایش بدهید. همچنین مانند Burnout Paradise شهری وجود ندارد كه بصورت Open World به رانندگی بپردازید. فقط مسابقه است و مسابقه ( البته همراه انفجار های مخرب ! ) در پشت ماشین وسیله ی سنجشی وجود دارد كه با انجام كار هایی مانند Drift و پرش های بلند پر میشود و در نهایت به 3 قسمت تقسیم میشود. قسمت اول و دوم قدرتی به عنوان Power Play به شما میدهد تا انفجار های كوچكی همانند منفجر شدن كامیون یا انداختن بمب توسط هلی كوپتر رو بر سر حریف هایتان انجام بدهید تا مانع كنترل و سرعت آنها شود. قسمت سوم كه به رنگ قرمز پر میشود مخصوص انفجار های بزرگ محیطی است. برخی از این انفجار ها به كلی بخشی از مسیر مسابقه رو عوض می كنند. برای مثال وقتی كه این قسمت قرمز رنگ پر میشه آیكون بزرگی بر سر ماشین رقباتون ظاهر میشود كه با زدن دكمه B میتوانید با خراب كردن یك برج سر مسیر باعث تعویض راه مسابقه بشوید. البته این نکته را هم باید در نظر داشت كه تمامی این قابلیت ها برای رقیب ها نیز فراهم شده و از دست آن ها نیز در امان نخواهید بود. حتی اگر نتوانستید ماشین حریف را منفجر كنید , موج حاصل از Power Play شما ، آن را از خط مسابقه خارج میكند و به شما فرصت پیشی گرفتن را میدهد. البته مراقب باشید كه این Power Play های خودتان میتوانند باعث انفجار ماشین خودتان هم بشوند.
در لحظه ای که شما با استفاده از Power Play رقیبتان را نابود میکنید ، ناگهان بازی به صورت اسلومیشن و آهسته میشود و صحنه را به سمت ماشینی که در حال نابودی است زوم میکند ، که این امر خود باعث جذابیت هر چه بیشتر این قابلیت میشود . پدیده ای که توانسته در بازی خود را منحصر به فرد نشان دهد ، ایجاد کردن یک میانبر برای زود تر رسیدن به خط پایان است ، درحال حاضر میشه گفت که این پدیده ، تنها در این بازی مورد استفاده گرفته شده است . شما با استفاده از قابلیت پاور پلی میتوانید به صورت ناگهانی یک میانبر برای خود به وجود بیاورید و صدها متر از رقبای خود پیشی بگیرید ، اما بازهم این نکته قابل ذکر است که تمامی قابلیت های شما برای رقبا نیز تعبیه شده است ! بیشتر منتقدان یکی دیگر از نکات منفی بازی را نبودن نقشه عنوان میکنند ، چرا که بسیاری از طرفداران سبک ریسینگ به بودن نقشه در بازی عادت کرده اند اما از سویی دیگر طراحان بازی در این سعی بوده اند که مراحل بازی ، زیاد به نقشه احتیاج نداشته باشد .
 
 از هر چه بگذریم نمیشود از مرحله های منتوع و جذاب این بازی گذشت . محیط های هر بازی و هر اپیزود جدید تر و طبیعی تر میشود، شما با طی کردن هر ثانیه از بازی ، هنوز احساس تازگی و نو بودن مراحل را دارید ، مراحلی که میتواند هر گیمری را در جای خود میخکوب کند . هیلیکوپتر از آسمان به دنبال شما میاید و بر روی ماشینتان موشک هایی روانه میکند ، تانکرهایی درجاده از جلو به سمت عقب کپسول های گازی را رها میکنند که با برخورد هر یک از این کپسول ها به شما نابود خواهید شد ، مسابقاتی که با وجود تخریب محیط بر روی مسریتان باید با زمانی محدود به خط پایان برسید ، همه این ها دست به دست هم داده اند که شما را با مراحلی جذاب و جدید رو به رو کنند . در بازی اتومبیل های زیادی وجود ندارد اما همان تعداد اندکی که مرحله به مرحله بر تعدادشان افزوده میشود دارای طراحی جدید و زیبایی هستند .
 
 صدا گزاری نیز مانند عوامل دیگر به نحو احسن طراحی شده است . شما با عبور از هر مکانی صدای مخصوص آن را میشنوید ، معمولا شما با ورود به مکان های بسته مانند : زیر گذرها و پارکینگ ها صدایی بسته ، خفه ومتناسب با محیط را میشنوید و از طرف دیگر هنگام خروج به محیط بیرونی صداها را به خوبی حس خواهید کرد . صدای انفجارها و تصادفات بسیار طبیعی و واقعی به نظر میرسند ، به طوری که وقتی اتومبیلی منفجر میشود همه صدا ها و جریانات داخل بازی معطوف همان نقطه میشود و کاری میکند که شما ناخود آگاه به سمت آن خیره شوید . صدای موتور هر ماشین با یکدیگر متفاوت است ، به طور مثال صدای بعضی از ماشین ها بم و خوف ناک است ، و به راحتی میتوانید صدای عوض شدن دنده ها را احساس کنید !
 
 در کل ، این نقد رو با همان جمله ای که در آغاز متن شروع شد به پایان میرسانم ، جذابیتی که درون این بازی نهفته است همان چیزی ست که تمام عاشقان بازی های ریسینگ به دنبال آن هستند .